100% čisté přírodní éterické nebo-li esenciální oleje jsou vysoce koncentrované těkavé látky získané z aromatických rostlin. Mají unikátní schopnost ovlivňovat psychiku, ale i některé tělesné funkce. Vhodnou aplikací je možno například posílit imunitu, zklidnit mysl, zlepšit emoční stav či řešit některé neduhy těla. Esenciální oleje mají široké spektrum využití - od provonění interiéru, výrobu kosmetiky, po terapeutické využití - ve formě masáží, koupelí, zábalů, obkladů či inhalačních technik. Zásadně neužívat EO vnitřně!  Vždy je třeba důkladně dbát na koncentraci, respektive nutné ředění.

Certifikát COSMOS

Certifikát COSMOS (Cosmetic Organic Standard) je poměrně mladý, ale velmi přísný mezinárodní certifikát kvality, na kterém se dohodlo několik certifikačních autorit. Má dvě úrovně a to NATURAL a ORGANIC. Certifikovaný výrobek musí dodržovat všechny standardy, které zahrnují nejen požadavky na složení, původ surovin, ale i pro výrobu, uskladnění, balení produktu i marketing. Aktuálně může certifikát udělit 11 organizací, například Soil, ICEA, ECOCERT, Bereau Veritas. Více na https://www.cosmos-standard.org/


Citrón - éterický olej z citroníku (citronovníku)

Citrón - éterický olej z citroníku (citronovníku)

Citrón je plod citroníku/citronovníku (Citrus limon) s výrazně kyselou chutí. V aromaterapii a kosmetice se používají plody, zejména oplodí (kůra), a to jak pro extrakci lisováním za studena, tak destilaci. Olej z citroníku je běžně používán jako dezinfekční prostředek a má podobně jako citronová šťáva antiseptické, proti-infekční, antivirové a protizánětlivé účinky. Oblíbený je v podzimních a zimních obdobích a to jako pomůcka na nachlazení, infekce dýchacích cest, angíny. Více v našem miniseriálu.


Levandule lékařská - éterický olej (Lavandula angustifolia)

Levandule lékařská - éterický olej (Lavandula angustifolia)

Levandule (Lavandula) je malý, vytrvalý polokeř z čeledi hluchavkovitých, původně pocházející ze Středozemí. Tradičně se pěstuje ve francouzské Provence, ale lze ji úspěšně pěstovat kdekoliv v teplém a suchém podnebí. Levandule patří k neoblíbenějším bylinkám a je i jedním ze symbolů aromaterapie. V minulosti tak byla používána jako osvěžovač vzduchu, na provonění prádla, jako ochrana před hmyzem, zejména proti molům apod. Sušené květy se pak úspěšně používají na přípravu čaje či jako náplň spacích a relaxačních polštářků, případně vonných sáčků. Více v naší minisérii.   

 

Další