Návod na výběr a použití aromalampy

Výběr aromalampy vhodné pro použití v aromaterapii (nebo provonění interiéru)

Větší je lepší.

Doporučujeme volit dostatečně VYSOKOU AROMALAMPU s VELKOU (HLUBOKOU) odpařovací miskou. 

Z materiálů je nejvhodnější glazovaná KERAMIKA se SILNÝMI stěnami. 

A důvody?

Voda nesmí vřít - svíčka musí být v dostatečné vzdálenosti ode dna odpařovací misky. Obecně se  uvádí, že nejméně 7 cm, nicméně podle praktických testů toto neodpovídá realitě (hodnota udává spíše celkovou velikost doporučované aromalampy). Naše testy ukázaly, že nelze jednoznačně určit minimální doporučenou výšku aromalampy, záleží totiž jak na jejím tvaru (prohloubení odpařovací misky, odvod tepla svíčky), použitém materiálu (sklo, keramika apod.), glazování, síle stěn i velikosti odpařovací plochy.

Například většina aromalamp u nás zařazených v kategorii "Malé aromalampy" je dostatečně vysokých na to, aby voda nevřela. Nicméně u těchto menších lamp je nutno dolévat vodu, a to až každou půlhodinu (aby nedošlo k odpaření a pálení oleje na dně odpařovací misky). 

Dostatečně velká miska naopak zajistí odpařování z větší plochy (intenzivnější) a ideální by bylo, aby jedno naplnění misky vodou vydrželo přibližně 4 hodiny odpařování (doba vyhoření klasické čajové svíčky), což splňuje jen několik výrobků. Větší je prostě lepší. 

Silnější stěny pak zajistí rovnoměrnější rozvod tepla, zejména u dna misky (podstatné zejména u těžkých olejů, které jsou hustší než voda a klesají ke dnu).

Do arolampy nikdy nenalévejte napřímo rostlinné oleje (éterické oleje se v tomto případě neředí!) ani produkty s alkoholem či jinými organickými rozpouštědly! Éterické oleje a nejrůznější vonné směsi/oleje do aromalamp se musí přidávat v malém množství do vody v odpařovací misce (přestože jsou oleje ve vodě nerozpustné). Vonné vosky naopak doporučujeme tavit v samostatné aromalampě tzv. na sucho, tedy bez použití vody! 

Použití klasické aromalampy s éterickými oleji (případně esencemi)

Do ČISTÉ odpařovací misky aromalampy nalijte odpovídající množství vlažné vody a nakapejte éterický olej (EO), případně vonnou esenci do aromalampy. Dbejte na dávkování - obvykle je dostačující asi jedna kapka čistého EO na 5 m2 plochy interiéru, tedy 2-5 kapek při použití v běžné místnosti.

Řiďte se vlastními zkušenostmi s jednotlivými vonnými produkty, obecně platí, že nejméně přidáváme 100%-ích éterických olejů, v případě vonných esencí můžeme přidat více podle koncentrace a kvality (přírodní/syntetický).  

Zapalte čajovou svíčku odpovídající velikosti (klasická čajovka na 4 hodiny má necelé 4 cm v průměru) buďto přímo v lampě nebo mimo aromalampu (a následně vložte - podle způsobu zapálení a tvaru lampy). 

Voda v aromalampě nesmí vřít - při vysokých teplotách dochází k rozkladu jednotlivých složek éterických olejů, ztrátě terapeutického účinku, případně uvolňování toxinů z přepalování. To se mlže stát zejména, pokud se voda úplně vypaří a olej se začne pálit na dně odpařovací misky.

Bezpečnostní pokyny

Aromalampa nesmí zůstat bez dozoru, jedná se o práci s otevřeným ohněm! Aromalampa musí stát na rovném, nehořlavém, stabilním povrchu. Zamezte jejímu možnému pádu nebo shození. Nepoužívejte svíčku a aromalampu v blízkosti hořlavých předmětů. Nepoužívejte v průvanu, mohlo by dojít k vnesení hořlavých předmětů nebo částí. Plamen svíčky vždy uhaste, nesfoukávejte. Hořící svíčku nepřenášejte, ani s ní nepohybujte. Dbejte na to, aby se do vosku svíčky nedostalo cizí těleso. Chraňte před dětmi a domácími zvířaty. Na arolampu v provozu nesahejte, hrozí popálení.

Údržba klasické aromalampy

Po použití aromalampy ji důkladně umyjte, nejlépe vlažnou vodou, přírodním mýdlem, případně čas od času octovou vodou. Pokud došlo k přepálení a připečení zbytků v odpařovací misce, důkladně je odstraňte, například lihem. 

Doporučené produkty6