Návod k použití keramické aroma lampy

Aromalampy jsou jednou ze základních pomůcek pro aromaterapii, obecně pak jsou aroma lampy výborným prostředkem pro osvěžení a provonění interéru. 

Návod k použití klasické keramické aroma lampy s oleji (éterickými či vonnými)

Do arolampy nikdy nenalévejte napřímo rostlinné oleje (éterické oleje se v tomto případě neředí!) ani produkty s alkoholem či jinými organickými rozpouštědly! Éterické oleje a nejrůznější vonné směsi/oleje do aromalamp se musí přidávat v malém množství do vody v odpařovací misce (přestože jsou oleje ve vodě nerozpustné). Vonné vosky naopak doporučujeme tavit v samostatné aromalampě tzv. na sucho, tedy bez použití vody! 

Do čisté odpařovací misky aromalampy nalijte odpovídající množství vlažné vody a nakapejte éterický olej (EO), případně vonnou esenci. Dbejte na dávkování - obvykle je dostačující asi jedna kapka čistého EO na 5 m2 plochy interiéru, tedy 2-5 kapek při použití v běžné místnosti.

Řiďte se vlastními zkušenostmi s jednotlivými vonnými produkty, obecně platí, že nejméně přidáváme 100% éterických olejů, v případě vonných esencí můžeme přidat více podle koncentrace a kvality (přírodní/syntetický).  

Zapalte čajovou svíčku odpovídající velikosti (klasická čajovka na 4 hodiny má necelé 4 cm v průměru) buďto přímo v lampě nebo mimo aromalampu (a následně vložte - podle způsobu zapálení a tvaru lampy). 

Voda v aromalampě nesmí vřít - při vysokých teplotách dochází k rozkladu jednotlivých složek éterických olejů, ztrátě terapeutického účinku, případně uvolňování toxinů z přepalování. To se může stát zejména pokud se voda úplně vypaří a olej se začne pálit na dně odpařovací misky.

Bezpečnostní pokyny

Aromalampa nesmí zůstat bez dozoru, jedná se o práci s otevřeným ohněm! Aromalampa musí stát na rovném, nehořlavém, stabilním povrchu. Zamezte jejímu možnému pádu nebo shození. Nepoužívejte svíčku a aromalampu v blízkosti hořlavých předmětů. Nepoužívejte v průvanu, mohlo by dojít k vnesení hořlavých předmětů nebo částí. Plamen svíčky vždy uhaste, nesfoukávejte. Hořící svíčku nepřenášejte, ani s ní nepohybujte. Dbejte na to, aby se do vosku svíčky nedostalo cizí těleso. Chraňte před dětmi a domácími zvířaty. Na arolampu v provozu nesahejte, hrozí popálení.

Údržba klasické aromalampy

Po použití aromalampy ji důkladně umyjte, nejlépe vlažnou vodou, přírodním mýdlem, případně čas od času octovou vodou. Pokud došlo k přepálení a připečení zbytků v odpařovací misce, důkladně je odstraňte, například lihem. 

Návod k použití aromalamp s vonnými vosky 

Vonný vosk nebo jeho část vložte do misky aromalampy (bez vody) a pod miskou zapalte čajovou svíčku. Vosk se během několika minut úplně rozpustí. Vosk vydrží poměrně dlouhou dobu, samotný se prakticky neodpařuje, pouze slábne intenzita vůně (obsažených esencí). Po vyhoření vosk opět ztuhne a je možno jej použít opakovaně. Potřebujete-li vosk plně odstranit, vložte misku nebo celou aromalampu do mrazáku, vosk se následně lehce vyloupne. Podle typu misky lze často vosk jednoduše "vyloupnout" i při běžném zchladnutí.


Najdete pod tématy

aromalampa, keramické aromalampy, aroma lampy na olej, vonné vosky do aromalamp, aroma lampa, oleje do aromalamp


Doporučené produkty5