Citrón - éterický olej z citroníku (citronovníku)

Citrón je plod citroníku/citronovníku (Citrus limon) s výrazně kyselou chutí. Citronovník je vždy zelený subtropický strom a plodí několikráte do roka. Původně jde o strom vyskytující se v Asii, dnes se ale pěstuje na rozsáhlých plochách i v Itálii, Francii, Španělsku apod. V aromaterapii a kosmetice se používají plody, zejména oplodí (kůra), a to jak pro extrakci lisováním za studena, tak destilaci.

POZOR -  jako řada citrusů zvyšuje fotosenzibilitu a je ve vyšších koncentracích fototoxický (zejména u EO lisovaných za studena)! Poměrně rychle oxiduje, po otevření lahvičky spotřebujte do obvyklých 6 měsíců. 

Olej z citroníku je běžně používán jako dezinfekční prostředek a má podobně jako citronová šťáva antiseptické, proti-infekční, antivirové a protizánětlivé účinky. Oblíbený je v podzimních a zimních obdobích a to jako pomůcka na nachlazení, infekce dýchacích cest, angíny. Vliv má na krevní oběh a krvetvorbu, užíván je na záněty žil, anémie, zastavení krvácení, křečové žíly a hemeroidy, případně vysoký krevní tlak. Podporuje činnost jater, slinivky, trávení, může stimulovat rozpad žlučníkových a ledvinových kamenů.

V kosmetice jsou známy jeho účinky na mastnou pleť, pigmentové skvrny na kůži a bodnutí hmyzem.


Image by Hans Braxmeier from Pixabay

Právní ujednání a upozornění

Na základě nařízení EP a Rady ES č.1924/2006 nesmíme jakožto prodejci uvádět žádná neschválená výživová a zdravotní tvrzení k jednotlivým výrobkům, zejména u potravin a potravinových doplňků. Odkazuje tedy tímto na volně dostupné zdroje. Veškeré informace zde obsažené mají pouze informativní a obecný charakter, který vychází z našich subjektivních zkušeností nebo zkušeností jednotlivých uživatelů produktů, neodpovídáme za správnost a úplnost informací, za jejich přesnost, úplnost, za důsledky spoléhání se na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití těchto informací. Informace obsažené na tomto serveru nebyly schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv, a jsou sdíleny pouze pro vzdělávací a informativní účely. Produkty zde nabízené nejsou léky, ani nejsou učeny na léčbu onemocnění. Postupy a návody zde uvedené v žádném případě nenahrazují lékařskou péči. Neneseme žádnou odpovědnost za Vaše zdraví, neúspěchy při řešení Vašich obtíží nebo škody spojené s používáním aromaterapeutických či jiných zde nabízených produktů. O bezpečném použití se poraďte, zejména patříte-li do skupiny citlivých osob, s lékařem, případně certifikovaným aromaterapeutem.

Doporučené produkty2