Kopál vykuřovací pryskyřice (Protium copal a další)

Termínem KOPÁL jsou obecně označovány pryskyřice z tzv. kopálových stromů, a to jak ve formě "čerstvé pryskyřice", tak fosilizované (subfosilní) pryskyřice.

Pryskyřice je stromy přirozeně vylučována, zejména při poranění, a může být tedy sbírána pro další využití. 

Fosilizovaný kopál je pak v podstatě "nevyzrálý jantar" (není plně zpolymerovaný), má ale některé zajímavé vlastnosti - elastičnost, měkkost, rozpustnost v organických rozpouštědlech (aceton, alkohol).  

Mezi kopálové stromy (Copal Tree) patří zejména stromy a keře z roku Protium (procium), z čeledi březulovitých (Burseraceae), do které patří například i oblíbený kadidlovník (Boswellia) či myrhovník (Commiphora). Typickým zástupcem je Protium copal, vysoký strom původem ze Střední Ameriky, ze kterého se pryskyřice získává nařezáváním. Naleziště fosilizovaného kopálu se nacházejí samozřejmě v místech, kde rostou nebo dříve rostly kopálové stromy a keře, zejména ve Střední Americe a východní Africe. 

Kopál se používal při náboženských či duchovních obřadech jako kadidlo a prostředek pro očistu prostor, také k harmonizaci energií. I dnes je hojně využíván, například při přípravě laků (jako komponenta houslových laků), ve šperkařství či při restaurování obrazů. 

V aromaterapii, respektive vykuřování, se používá jak čerstvý, mladý kopál, tak i kopál ve své subfosilní formě. 

Rozlišujeme několik druhů kopálu, pro zjednodušení:

- kopál bílý - BLANCO (někdy označovaný jako pravý, původní kopál používaný Indiány - spíše jemný a decentní),

- kopál černý - NEGRO (těžší až zemitý, výrazná vůně dřeva a lesa),

- kopál zlatý - ORO (dřevitá až ovocná, mírně citrusová).

Kopál bílý (nejčastěji Protium copal)

Jde o tradiční pryskyřici používanou šamany pro očistu a harmonizaci prostoru, předmětů i bytostí, které mají projít magickým nebo léčebným obřadem. Kouř bílého kopálu dle Indiánů dokáže zahánět zlé duchy a démony, chrání před negativními energiemi, neštěstím. Shodně se používá v moderní praxi - očista a ochrana prostoru i osob.

Kopál černý (nejčastěji Protium grandifolium)

Černý kopál je velmi ušlechtilý a vzácný, jeho účinky při pálení můžete pocítit téměř okamžitě. Kromě silného a ochranného účinku, kdy se používá klasicky pro očistu osob i prostor od negativních energií, entit apod. a následnou ochranu před "zlem", má mimořádnou spirituální sílu a spojuje člověka s vlastním Já, jeho stíny, jakožto i celým jemněhmotným světem. Pomáhá ztišit mysl, uvolnění pro duchovní práci, navození meditativních stavů a transu, zlepšuje představivost, kreativitu či vhled.

Kopál zlatý (nejčastěji Protium copal - Manila)      

Zlatý kopál kromě silného a ochranného účinku, kdy se používá pro očistu osob i prostor od negativních energií, entit apod. a následnou ochranu před "zlem", přidává sluneční aspekt a pomáhá navodit dobrou náladu, povznesenost, lehkost bytí.

 

Doporučené produkty6