Esenciální oleje, vonné a rostlinné oleje - LIKVIDACE ZÁSOB

Éterické čili esenciální oleje jsou vysoce koncentrované těkavé látky získané z aromatických rostlin, které mají unikátní schopnost ovlivňovat psychiku, ale i některé tělesné funkce. Vhodnou aplikací je možno například posílit imunitu, zklidnit mysl, zlepšit emoční stav či řešit některé neduhy těla. Použijte v aromaterapii. 

Vonné oleje představují celou řadu výrobků - od uměle syntetických esencí, po přírodní silně rozředěné esenciální oleje. Najdete pod označením oleje pro aromalampy, aromatické oleje, vonné esence apod. Použijte v aromalampách, případně na savé předměty.

Nosné (základní) oleje jsou přírodní rostlinné oleje, které jsou využívány v aromaterapii k ředění, k péči o pleť a pokožku, některé druhy také v kuchyni.

Články

Základy domácí aromaterapie I.

Základy domácí aromaterapie I.

Aromaterapie je stále oblíbenější metoda využívající rostlinné těkavé látky, jako jsou esenciální čili éterické oleje, za účelem pozitivních změn mysli (nálada, emoční prožitky), fyzického těla (zdraví) nebo ducha/duše (poznání apod.). V aromaterapii se používají zejména přírodní éterické oleje, dále také absolue, rostlinné (nosné, základní) oleje a hydroláty (květinové vody). Velmi blízko k aromaterapii mají i obory (či produkty), které moderní aromaterapii předcházely, například vykuřování, bylinkářství apod. Více v našem miniseriálu.

Rádce

Esenciální neboli éterické oleje

Esenciální neboli éterické oleje

Esenciální oleje (také nazývané éterické oleje) jsou vysoce koncentrované extrakty z nejrůznějších částí rostlin, například z květů, plodů, listů, kůry či kořenů. Jedná se o vysoce koncentrované látky, které si v sobě uchovávají esenci či obrazně řečeno "duši" dané rostliny. Vyznačují se velmi silnou vůní, která odráží charakter původní rostliny a mají značné aromaterapeutické účinky. Jelikož se jedná o koncentráty, kdy jedna kapka může obsahovat sílu mnoha gramů surové rostliny, je třeba je používat s opatrností a s vědomím jejich silného účinku. Esenciální oleje tedy představují jeden z největších darů, které nám příroda nabízí. Náš článek Vám přiblíží jejich svět, od jejich složení, přes výrobu až po využití v každodenním životě.


Vonné aroma oleje do aromalamp

Vonné aroma oleje do aromalamp

Vonné oleje (aromatické oleje) jsou nejrůznější vonné roztoky, které obsahují směs aromatických sloučenin, jež jim dodávají charakteristickou vůni, a některého z nosných (rostlinných) olejů. Na rozdíl od esenciálních olejů mohou obsahovat syntetické složky a jsou navrženy tak, aby napodobovaly přírodní vůně. Někdy jsou směsí esenciálních olejů a nosných olejů - v podstatě jde o ředěné oleje bežně používané v aromaterapii. Vonné oleje do aromalampy tedy mohou být jak přírodní, tak syntetické. Více v naší minisérii.