Čínské mince štěstí

Čínské kovové mince (z bronzu, mědi nebo mosazi) byly oficiální měnou čínského císařství, byly ale též oceněním za zásluhy (a jejich držitel často společensky povýšil a zbohatl, proto se staly symbolem bohatství a úspěchu). Představovaly císařkou autoritu a zároveň odrážely i další principy - dvě strany (mužský a ženský princip), nebe (kruh, jang) a Zemi (čtverec, jin), propojené autoritou císaře. Mince jsou kulaté a uprostřed mají čtvercový otvor. Na jangové straně jsou vždy čtyři znaky (pořadí čtení - většinou horní, spodní, pravý, levý) označující dynastii a císaře; tato strana mince by měla směřovat ven (dle Feng-Šuej). Na straně jinové mohou být pak dva znaky (slova), které při navazování mincí vytvářely verše přinášející štěstí, případně je zde hodnota mince nebo je rubová strana prázdná. 

Současné mince štěstí jsou vytvářeny podle původních vzorů starověkých čínských mincí. Používají se prakticky kdekoliv, kde mají přinést bohatství a prosperitu - je možno je zavěsit nad dveře, vložit do peněženky, pokladničky, misky na drobné či je nosit na těle. Tři mince se pak používají k věštbě I-ťing.

Mince se navlékají na šňůrku či prut skrze čtvercový otvor uprostřed, typicky se pak v násobcích tří (3,6,9), ale i 5 nebo 7 (viz níže) svazují, zavěšují na červenou hedvábnou šňůrku a uvazují uzlem štěstí. Červená barva je dle Číňanů barvou radosti, ohně, léta, do červené se oblékají nevěsty, balí dárky a barva také symbolizuje štěstí a prosperitu. 

Obvyklé použití a násobky

JEDNA MINCE
Jedna mince slouží zejména pro posílení osobního bohatství, přitahování peněz, hojnosti. Je možné nosit na těle, volně v peněžence, či na oltáři, mističce apod. Doporučuje se kombinace s červeným sametem. Při použití v bytě (například zavěšení nad dveře) se používá velká mince na červené šňůrce. Mince pak navíc chrání před zlem, neštěstím a přitahuje pozitivní energie a události. 

TŘI MINCE
Tři čínské mince štěstí, zejména svázané červenou stuhou nebo šňůrkou přitahují bohatství a jakožto trojice představuje i požehnání a štěstí spojením Nebes, Zemi a Lidu (člověka). Mince lze opět zavěsit, vložit na oblíbené místo nebo nosit v peněžence. Násobky tří (trojek) jsou pro Číňany velmi důležité a jsou považovány za velmi šťastné. A jelikož se podle tradic účinek násobí, pak čím více trojek (šestek nebo devítek) tím silnějšího účinku lze dosáhnout.

PĚT MINCÍ  
Pět mincí odpovídá spíše elementům (živlům) čínské medicíny a filozofie (voda, dřevo, oheň, země, kov) a má zajistit harmonický život. Pět zavěšených mincí můžete často nalézt nad vstupními dveřmi čínských obchodů. 

DEVĚT MINCÍ 
Nejvyšší základní násobek tří (trojky), tedy maximálně šťastné číslo. Devítka přináší nejen úspěch v podnikání, práci a kariéře, tedy ve finanční oblasti, ale celkově harmonický život (osud). 

Zajímavost na závěr

Častým symbolem spojovaným (nejen) s čínskými mincemi štěstí je rozesmátý holohlavý tlouštík, kterého považuje řada lidí za jednoho z vyobrazení Buddhy (Siddhártha Gautama). Jde však o jinou historickou postavu, a to čínského buddhistického mnicha Čhci Cch‘, známého pod přezdívkou Putaj (Pu-taj). Přezdívku získal podle plátěného pytle, ve kterém nosil veškerý svůj majetek, včetně sladkostí pro děti (a čínských mincí). Ač byl nemajetný, neustále se smál a učil prostý lid Buddhovo učení a umění jak žít bez starostí, jak čelit výzvám a strastem života a stal se osvíceným. 


Mince štěstí najdete v oddělení Dárků a dárkového zboží

Obrázek: Alexander Stein Pixabay

Doporučené produkty1