Vonné oleje do arolampy a difuzéru

Vonné oleje představují celou řadu různorodých výrobků - od syntetických esencí, po přírodní esenciální oleje silně rozředěné v minerálních či rostlinných olejích. Často je najdete pod označením oleje pro aromalampy, aromatické oleje, vonné esence apod. Jsou vhodné pro použití v aromalampách, případně jako tekutina určená k nakapání na savé předměty. Nepoužívejte pro masáže, koupele apod. Nesmí se užívat vnitřně!

Rádce

Medicinální olej

Medicinální olej (obdobně parafínový, minerální olej) je čirý (bezbarvý) olej bez chuti a zápachu získávaný frakční destilací ropy. Jelikož je značně stabilní, levný, nepodléhá oxidaci (tedy nežlukne) a nevyvolává alergické reakce, je používán jako jeden ze základních olejů v kosmetice. Najdeme jej například v pleťových mlécích, pleťových krémech, ale i v masážních a koupelových olejích. Na rozdíl od rostlinných olejů se nevstřebává (ale přesto není pokožka při jeho použití nepříjemně mastná), je tedy vhodný pro déle trvající intenzivní masáže. Nemá žádnou výživovou ani aromaterapeutickou hodnotu.   


DPG (dipropylenglykol)

Dipropylenglykol (C6H14O3) je směs tří isomerních organických sloučenin a vzniká jako vedlejší produkt při výrobě propylenglykolu. Jedná se o bezbarvou tekutinu bez zápachu s nízkou toxicitou a vysokým bodem varu (236° C). Jde o výborné rozpouštědlo, lze míchat jak s vodou, tak i mnohými organickými sloučeninami, například ethanolem, toulenem apod. Použivá se jako změkčovadlo, rozpouštědlo, také jako součást "zábavní mlhy", přísada do parfémů a prostředků pro péči o pleť a vlasy.    

Chemické složení (isomery): 4-oxa-2,6-heptandiol, 2-(2-hydroxy-propoxy) -propan-l-ol, 2-(2-hydroxy-l-methyl-ethoxy)-propan-l-ol. 


Vonné aroma oleje do aromalamp

Vonné aroma oleje do aromalamp

Vonné oleje (aromatické oleje) jsou nejrůznější vonné roztoky, které obsahují směs aromatických sloučenin, jež jim dodávají charakteristickou vůni, a některého z nosných (rostlinných) olejů. Na rozdíl od esenciálních olejů mohou obsahovat syntetické složky a jsou navrženy tak, aby napodobovaly přírodní vůně. Někdy jsou směsí esenciálních olejů a nosných olejů - v podstatě jde o ředěné oleje bežně používané v aromaterapii. Vonné oleje do aromalampy tedy mohou být jak přírodní, tak syntetické. Více v naší minisérii.