Vonné aroma oleje do aromalamp

Co jsou vonné oleje?

Vonné oleje, někdy také nazývané aromatické oleje nebo oleje s vůní, jsou nejrůznější roztoky, které obsahují směs aromatických sloučenin, jež jim dodávají charakteristickou vůni, a některého z nosných (rostlinných) olejů. Na rozdíl od esenciálních olejů, které jsou vyráběny čistě přírodním způsobem a z přírodních surovin (například destilací nebo extrakcí z rostlin), vonné oleje mohou obsahovat syntetické složky a jsou navrženy tak, aby napodobovaly přírodní vůně. Někdy jsou také vonné oleje směsí esenciálních olejů a nosných olejů - v podstatě jde o ředěné oleje bežně používané v aromaterapii. Vonné oleje do aromalampy tedy mohou být jak přírodní, tak syntetické.

Vonné oleje však mají široké spektrum použití. Často se využívají v kosmetickém průmyslu, při výrobě svíček, mýdel nebo prostředků pro osobní péči. Také se používají v aromalampách a difuzérech pro vytváření příjemného a relaxačního prostředí. Jejich využití je však omezenější v porovnání s esenciálními oleji, protože nemají aromaterapeutické vlastnosti. Je dobré si ověřit, zda vonný olej není dráždivý nebo alergenní.

Jak se vyrábějí vonné oleje?
Vonné oleje se často vyrábějí kombinováním různých aromatických esencí a nosných olejů. Zatímco esenciální oleje se získávají procesy jako je parní destilace nebo lisování za studena přímo z jednotlivých částí rostlin, vonné oleje mohou být navrženy v laboratoři a připraveny chemickou cestou. Syntetické vonné oleje na druhou stranu mohou být "atraktivnější", neboť lze připravit mnohem širší paletu vůní než u čistě přírodních olejů. Proto jsou také aromatické oleje tak oblíbené v parfumerii a kosmetice.

Druhy vonných olejů
Existuje nespočet druhů vonných olejů, od květinových a ovocných vůní až po dřevité a kořeněné druhy. Svět vonných olejů je tak různorodý, že by se dal přirovnat k malířské paletě, kde každý odstín představuje jedinečnou vůni.

Jak používat vonné oleje?
Vonné oleje jsou používány poměrně často - kromě výroby parfémů a kosmetiky se používají při výrobě svíček, mýdel, a dokonce i v čisticích prostředcích. Vonné oleje jsou také oblíbené v difuzérech a aromalampách. 

Tip: přidejte několik kapek aromatického oleje do úklidových prostředků či vody na vytírání nebo umývání. 

Tip: vonné oleje můžete v zimě použít na zvlhčovačích vzduchu umístěných na radiátorech - opět přidejte do vody pár kapek aroma oleje.

Vonné oleje se často přidávají do šamponů, kondicionérů, krémů a mýdel. Oleje jako růže, jasmín a ylang-ylang dodávají kosmetickým výrobkům luxusní nádech a díky obsahu rostlinného oleje mohou současně působit příznivě i na pokožku. Domácí kutilové pak používají vonné oleje pro vlastní výrobu svíček a mýdel. Jen upozorňujeme, že parfemace vosku je poměrně obtížná, a to i při použití 100% esenciálních olejů, natož i ředěných vonných olejů. Můžete ale experimentovat.

Proč nekupovat nejlevnější vonné oleje?

Vonné oleje seženete někde ve večerce již od nějakých 15 až 20 korun. Pokud jde ale kategorii aroma olejů, kvalita je zde opravdu zásadní.

Levné syntetické vonné oleje mohou být sice lákavé pro Vaši peněženku, ale jednak zcela jistě nemají žádné aromaterapeutické vlastnosti, což by v případě, že chcete pouze příjemně provonět Váš domov, až tolik nevadilo, ale mohou obsahovat alergeny, chemické složby nebo dokonce toxické látky, které by mohly podráždit pokožku a dýchací systém. 

Tedy pokud hledáte opravdu příjmenou vůni nebo arometrapeutický výrobek, investujte raději do kvalitních přírodních vonných olejů nebo přímo pak do esenciálních olejů. V dlouhodobém horizontu je to investice nejen do Vašeho zdraví, ale i do zdraví naší planety.

U nás najdete zejména přírodní vonné oleje na rostlinném základu

Najdete také pod tématy:

oleje do aromalampy, olej do aromalamp, aroma oleje, vonný olej, vonné oleje do difuzéru, vonné olejíčky

Doporučené produkty6