Výběr aromalampy vhodné pro aromaterapii

Výběr aromalampy vhodné pro aromaterapii

Jak vybrat vhodnou aromalampu pro použití s oleji nebo vonnými vosky, případně v aromaterapii? Návod najdete v našem miniseriálu. Stručně doporučujeme volit dostatečně vysokou aroma lampu s velkou (hlubokou) odpařovací miskou, z materiálů volte keramiku


Návod k použití keramické aroma lampy

Návod k použití keramické aroma lampy

Jak používat aroma lampu s éterickými či vonnými oleji? A jakou techniku zvolit pro vonné vosky? Návod k použití a údržbě keramických aromalamp najdete v našem mini seriálu. Aromalampy jsou jednou ze základních pomůcek pro aromaterapii, obecně pak jsou aroma lampy výborným prostředkem pro osvěžení a provonění interéru. Zvažte klasickou variantu keramické aromalampy na čajovou svíčku či elektrický difuzéry bez otevřeného ohně.  


Vonné kužely Tekoucí dým (františky)

Vonné kužely Tekoucí dým (františky)

Vonné kužely, u nás také známé jako vonné františky, určené do stojanů na Tekoucí dým. Vonný františek v provedení tekoucí dým s vyvrtaným otvorem uvnitř vonného kužele se umístí (obvykle) na vršek stojanu (fontány). Při jeho hoření bude průběžně docházet k uvolňování dýmu, který bude padat dolů a podle výšky a konstrukce stojanu bude vytvářet efekt pomalého tekoucího dýmu. Více v naší minisérii.


Stojan na vonné kužely Tekoucí dým

Stojan na vonné kužely Tekoucí dým

Oblíbené stojany na tekoucí dým - fontány na vonné kužely (františky), které se zapálené umístí obvykle na vršek stojanu, odkud následně díky konstrukci fontány a samotného kužele dochází k uvolňování dýmu, který padá dolů a vytváří tak "mlžný efekt" tekoucího dýmu. Dým je těžší než vzduch a klesá zeshora dolů. Efektu tekutého dýmu napomáhají také otvory ve fontáně. Více v naší minisérii.


Nag Champa (NagChampa) tradiční indická vonná směs

Nag Champa (NagChampa) tradiční indická vonná směs

Nag Champa - ve smyslu vůně - představuje tradiční vonnou směs indického původu. Její složení je u každého výrobce mírně odlišné a některé ingredience mohou být předmětem výrobního tajemství. Původně se jednalo o kombinaci květu champa (champaka, champak) ze stromu Magnolia Champaca (původně Michelia champaca), což je s ohledem na malou "výtěžnost", rozuměj cenu, dnes málo pravděpobné, a dalších ingrediencí. Další informace najdete v našem miniseriálu.


Vonné kužely (františky)

Vonné kužely (františky)

Vonné kužely, také známé jako vonné františky, jsou oblíbeným prostředkem provonění Vašeho domova nebo aromaterapie. Kužely se původně používaly k vykuřování, při obřadech, modlitbách a meditaci. Dnes jsou vonné kužely silně spojeny s obdobím Vánoc, kdy jsou páleny klasické vánoční františky z dřevěného uhlí. Návod k použití najdete v našem miniseriálu.


IFRA certifikát

Certifikát IFRA je certifikátem kvality a zdravotní nezávadnosti vydávaný organizací IFRA (International Fragrance Association) se sídlem ve Švýcarsku. IFRA je mezinárodní asociace, která aktuálně sdružuje sedm nadnárodních společností a 21 národních sdružení. Od roku 1973 kontroluje kvalitu esencí a přísad v kosmetickém a potravinářském průmyslu. Certifikát osvědčuje, že výroba je prováděna v souladu s podmínkami Kodexu IFRA a IFRA standardy. Kromě tradiční role obchodního sdružení má IFRA také výraznou regulační úlohu, velká část činnosti je zaměřena na výzkum a analýzu používaných esencí a přísad, zejména s ohledem na zdraví, životní prostředí a trvale udržitelnou politiku. Pro výrobce nejsou certifikáty IFRA povinné, nicméně rozhodnutí výrobce o certifikaci by mělo svědčit o jejich zájmu produktovat kvalitní, nezávadné výrobky. Více na https://ifrafragrance.org/


Medicinální olej

Medicinální olej (obdobně parafínový, minerální olej) je čirý (bezbarvý) olej bez chuti a zápachu získávaný frakční destilací ropy. Jelikož je značně stabilní, levný, nepodléhá oxidaci (tedy nežlukne) a nevyvolává alergické reakce, je používán jako jeden ze základních olejů v kosmetice. Najdeme jej například v pleťových mlécích, pleťových krémech, ale i v masážních a koupelových olejích. Na rozdíl od rostlinných olejů se nevstřebává (ale přesto není pokožka při jeho použití nepříjemně mastná), je tedy vhodný pro déle trvající intenzivní masáže. Nemá žádnou výživovou ani aromaterapeutickou hodnotu.   


DPG (dipropylenglykol)

Dipropylenglykol (C6H14O3) je směs tří isomerních organických sloučenin a vzniká jako vedlejší produkt při výrobě propylenglykolu. Jedná se o bezbarvou tekutinu bez zápachu s nízkou toxicitou a vysokým bodem varu (236° C). Jde o výborné rozpouštědlo, lze míchat jak s vodou, tak i mnohými organickými sloučeninami, například ethanolem, toulenem apod. Použivá se jako změkčovadlo, rozpouštědlo, také jako součást "zábavní mlhy", přísada do parfémů a prostředků pro péči o pleť a vlasy.    

Chemické složení (isomery): 4-oxa-2,6-heptandiol, 2-(2-hydroxy-propoxy) -propan-l-ol, 2-(2-hydroxy-l-methyl-ethoxy)-propan-l-ol. 

Další