Rádce

Výběr aromalampy vhodné pro aromaterapii
Jak vybrat vhodnou aromalampu pro použití s oleji nebo vonnými vosky, případně v aromaterapii? Návod najdete v našem miniseriálu. Stručně doporučujeme volit dostatečně vysokou aroma lampu s velkou (hlubokou) odpařovací miskou, z materiálů volte keramiku.

Návod k použití keramické aroma lampy
Jak používat aroma lampu s éterickými či vonnými oleji? A jakou techniku zvolit pro vonné vosky? Návod k použití a údržbě keramických aromalamp najdete v našem mini seriálu. Aromalampy jsou jednou ze základních pomůcek pro aromaterapii, obecně pak jsou aroma lampy výborným prostředkem pro osvěžení a provonění interéru. Zvažte klasickou variantu keramické aromalampy na čajovou svíčku či elektrický difuzéry bez otevřeného ohně.

Ohřívače vonných vosků
Ohřívače vonných vosků jsou skvělou alternativou ke klasickým aromalampám. Klasické keramické ohřívače vonných vosků jsou v podstatě aromalampy, většinou vyšší. Elektrické ohřívače jsou pohodlnou volbou pro opakované tavení vonných vosků s velmi jednoduchou a bezpečnou obsluhou. Více v našem miniseriálu.

Vonné kužely Tekoucí dým (františky)
Vonné kužely, u nás také známé jako vonné františky, určené do stojanů na Tekoucí dým. Vonný františek v provedení tekoucí dým s vyvrtaným otvorem uvnitř vonného kužele se umístí (obvykle) na vršek stojanu (fontány). Při jeho hoření bude průběžně docházet k uvolňování dýmu, který bude padat dolů a podle výšky a konstrukce stojanu bude vytvářet efekt pomalého tekoucího dýmu. Více v naší minisérii.

Stojan na vonné kužely Tekoucí dým
Oblíbené stojany na tekoucí dým - fontány na vonné kužely (františky), které se zapálené umístí obvykle na vršek stojanu, odkud následně díky konstrukci fontány a samotného kužele dochází k uvolňování dýmu, který padá dolů a vytváří tak "mlžný efekt" tekoucího dýmu. Dým je těžší než vzduch a klesá zeshora dolů. Efektu tekutého dýmu napomáhají také otvory ve fontáně. Více v naší minisérii.

Nag Champa (NagChampa) tradiční indická vonná směs
Nag Champa - ve smyslu vůně - představuje tradiční vonnou směs indického původu. Její složení je u každého výrobce mírně odlišné a některé ingredience mohou být předmětem výrobního tajemství. Původně se jednalo o kombinaci květu champa (champaka, champak) ze stromu Magnolia Champaca (původně Michelia champaca), což je s ohledem na malou "výtěžnost", rozuměj cenu, dnes málo pravděpobné, a dalších ingrediencí. Další informace najdete v našem miniseriálu.

Vonné kužely (františky)
Vonné kužely, také známé jako vonné františky, jsou oblíbeným prostředkem provonění Vašeho domova nebo aromaterapie. Kužely se původně používaly k vykuřování, při obřadech, modlitbách a meditaci. Dnes jsou vonné kužely silně spojeny s obdobím Vánoc, kdy jsou páleny klasické vánoční františky z dřevěného uhlí. Návod k použití najdete v našem miniseriálu.
IFRA certifikát
Certifikát IFRA je certifikátem kvality a zdravotní nezávadnosti vydávaný organizací IFRA (International Fragrance Association) se sídlem ve Švýcarsku. IFRA je mezinárodní asociace, která aktuálně sdružuje sedm nadnárodních společností a 21 národních sdružení. Od roku 1973 kontroluje kvalitu esencí a přísad v kosmetickém a potravinářském průmyslu. Certifikát osvědčuje, že výroba je prováděna v souladu s podmínkami Kodexu IFRA a IFRA standardy. Kromě tradiční role obchodního sdružení má IFRA také výraznou regulační úlohu, velká část činnosti je zaměřena na výzkum a analýzu používaných esencí a přísad, zejména s ohledem na zdraví, životní prostředí a trvale udržitelnou politiku. Pro výrobce nejsou certifikáty IFRA povinné, nicméně rozhodnutí výrobce o certifikaci by mělo svědčit o jejich zájmu produktovat kvalitní, nezávadné výrobky. Více na https://ifrafragrance.org/
Medicinální olej
Medicinální olej (obdobně parafínový, minerální olej) je čirý (bezbarvý) olej bez chuti a zápachu získávaný frakční destilací ropy. Jelikož je značně stabilní, levný, nepodléhá oxidaci (tedy nežlukne) a nevyvolává alergické reakce, je používán jako jeden ze základních olejů v kosmetice. Najdeme jej například v pleťových mlécích, pleťových krémech, ale i v masážních a koupelových olejích. Na rozdíl od rostlinných olejů se nevstřebává (ale přesto není pokožka při jeho použití nepříjemně mastná), je tedy vhodný pro déle trvající intenzivní masáže. Nemá žádnou výživovou ani aromaterapeutickou hodnotu.
DPG (dipropylenglykol)
Dipropylenglykol (C6H14O3) je směs tří isomerních organických sloučenin a vzniká jako vedlejší produkt při výrobě propylenglykolu. Jedná se o bezbarvou tekutinu bez zápachu s nízkou toxicitou a vysokým bodem varu (236° C). Jde o výborné rozpouštědlo, lze míchat jak s vodou, tak i mnohými organickými sloučeninami, například ethanolem, toulenem apod. Použivá se jako změkčovadlo, rozpouštědlo, také jako součást "zábavní mlhy", přísada do parfémů a prostředků pro péči o pleť a vlasy.
Chemické složení (isomery): 4-oxa-2,6-heptandiol, 2-(2-hydroxy-propoxy) -propan-l-ol, 2-(2-hydroxy-l-methyl-ethoxy)-propan-l-ol.
Certifikáty CPK a CPK BIO
Certifikáty CKP (Certifikovaná přírodní kosmetika) a jeho nadstavbová varianta CKP BIO jsou certifikáty kvality kosmetických přípravků vyráběných z přírodních a ekologických surovin udělovanými českou společností KEZ o.p.s. KEZ je akreditovaná kontrolní a certifikační organizace, která zajišťuje odbornou nezávislou kontrolu a certifikaci v systému ekologického zemědělství. Společnost byla založena v roce 1991, v roce 2001 byla akreditována u ČIA a od roku 2008 mj. certifikuje výrobky přírodní kosmetiky a biokosmetiky. Certifikát osvědčuje, že výroba je prováděna v souladu se Standardy KEZ, případně z bio surovin. Více na https://www.kez.cz
Certifikát VEGAN
Nejznámnější certifikát pro produkty bez živočišných přísad a testování na zvířatech, ochranná známka společnosti Vegan Society. Jedná se o mezinárodní standard pro autentické veganské výrobky, aktuálně se jedná o cca 40.000 výrobků na celém světě. Společnost byla založena již v roce 1944 a od roku 1990 uděluje certifikáty (na dobu jednoho nebo dvou let) Vegan pro jednotlivé konkrétní výrobky. Více na https://www.vegansociety.com
Certifikát COSMOS
Certifikát COSMOS (Cosmetic Organic Standard) je poměrně mladý, ale velmi přísný mezinárodní certifikát kvality, na kterém se dohodlo několik certifikačních autorit. Má dvě úrovně a to NATURAL a ORGANIC. Certifikovaný výrobek musí dodržovat všechny standardy, které zahrnují nejen požadavky na složení, původ surovin, ale i pro výrobu, uskladnění, balení produktu i marketing. Aktuálně může certifikát udělit 11 organizací, například Soil, ICEA, ECOCERT, Bereau Veritas. Více na https://www.cosmos-standard.org/

Vonné vosky do aromalamp a elektrických ohřívačů
Vonné vosky, ať již parafínové, palmové nebo stearinové, se používají v aromalampách, elektrických ohřívačích vosku či jen volně ložené, k provonění a osvěžení interiéru. Jsou výbornou alternativou k vonným svíčkám, ale také k vonným olejům. Návod na použití v aromalampě či elektrickém ohřívači vosků najdete v našem miniseriálu.

Parafínové vonné vosky do aromalamp a ohřívačů
Parafínové vonné vosky jsou nejlevnější variantou oblíbených vonných vosků používaných v aromalampách, elektrických ohřívačích vosku či jen volně ložené, k provonění a osvěžení interiéru. Jsou výbornou alternativou k vonným svíčkám, ale také k vonným olejům. Návod k použití najdete v našem miniseriálu.

Palmové vonné vosky do aromalamp a elektrických ohřívačů
Palmové vonné vosky jsou vhodnější alternativou k syntetickým parafínovým voskům, neboť jsou vyráběné z přírodních palmových vosků (olejů). Palmové vosky se používají v aromalampách, elektrických ohřívačích vosku nebo je možno je nechat volně položené například v šatníku, květináčích apod. Návod k použití najdete v našem miniseriálu.
Stearin
Stearin je směs kyseliny stearové a kyseliny palmitové, a na rozdíl od parafínu, který je získáván jako vedlejší produkt při zpracování ropy, je vyráběn z rostlinných olejů a živočišných tuků. Je tedy biologicky rozložitelný, a jeho zdroje jsou (částečně) obnovitelné.
Stearin se dnes používá nejčastěji při výrobě svíček (ať již jako přímý materiál, nebo jako přísada do parafínu, která výborně zabraňuje krytalizaci a bublinkování svíček při jejich výrobě), dále také mýdel a kosmetiky. Dnes je poměrně běžné, že parafínové svíčky obsahují až 20% podíl stearinu, nicméně jsou vyráběny i svíčky (vosky) z čistého stearinu. Stearin parafínu obecně dodává větší tvrdost, lesk a také prodlužuje dobu hoření. Teplota tání se v závislosti na složení směsi pohybuje mezi 60 a 70 °C, u čistého stearinu pak okolo 56 °C.
Řecká chrámová vykuřovadla
Řecká chrámová kadidla jsou speciální směsi pryskyřic, esenciálních olejů, balzámů a arabské gumy k obřadnímu vykuřování, a to ve formě válečků. Chrámová kadidla jsou ručně vyráběna podle tradičních receptur mnichy v klášterech na řeckém poloostrově Athos.Řecká chrámová kadidla se vyznačují vysokou kvalitou a precizním zpracováním. Základ tvoří kvalitní kadidlo a myrha, které jsou míchány s vybranými esenciálními oleji a směs je obalena a stabilizována arabskou gumou (pryskyřice z akácií, používá se i v potravinářství = E414).
Vůně řeckých chrámových kadidel je (na rozdíl od klasických kadidel) velmi příjemná (záleží na osobním vkusu a preferencích použitých olejů), lehká a při spalování se uvolňuje jen velmi málo dýmu. Řecká kadidla jsou tedy vhodná i pro některé alergiky. V současnosti se chrámová kadidla nevyužívají pouze při chrámových obřadech, ale běžně v domácnostech k aromatizaci, provonění interiérů, také pro navození příjemné nebo spirituální atmosféry, k relaxaci, meditaci, jako podpora při modlitbách apod.

Kadidlo vykuřovací pryskyřice (Kadidlovník - Boswellia)
Kadidlo je kaučukovitá aromatická (klejo)pryskyřice, která je získávána ze stromů kadidlovníků (Boswellia). Klasické kadidlo je získáváno nejčastěji z kadidlovníku pravého (Frankincense, Boswellia sacra/carteri), jeho vůně je pak kořenitá, balzamická, mírně sladká a hřejivá. Existují asi čtyři základní druhy kadidel podle stromu, ze kterého je pryskyřice získávána. Více v naší minisérii.

Kopál vykuřovací pryskyřice (Protium copal a další)
Termínem KOPÁL jsou obecně označovány pryskyřice z tzv. kopálových stromů, a to jak ve formě "čerstvé pryskyřice", tak fosilizované (subfosilní) pryskyřice. Pryskyřice je stromy přirozeně vylučována, zejména při poranění, a může být tedy sbírána pro další využití. Fosilizovaný kopál je pak v podstatě "nevyzrálý jantar" (není plně zpolymerovaný), má ale některé zajímavé vlastnosti - elastičnost, měkkost, rozpustnost v organických rozpouštědlech (aceton, alkohol). Více v naší minisérii.

Myrha vykuřovací pryskyřice (Myrhovník pravý a další)
Myrha je vzácná pryskyřice s hořkou chutí a mírně sladkou vůní, získávanou z kůry stromu nebo keře rodu Commiphora (myrhovník). Nejkvalitnější myrha je z myrhovníku pravého ze Somálska a Etiopie. Pod názvem myrha (myrrh) je ale často prodávána směs pryskyřic z různých druhů myrhovníku/balzamovníků. Myrha je vynikajícím aromaterapeutickým prostředkem pro očistu prostor, čistí negativní energie, má i protizánětlivé a dezinfekční účinky. Více v naší minisérii.

Citrón - éterický olej z citroníku (citronovníku)
Citrón je plod citroníku/citronovníku (Citrus limon) s výrazně kyselou chutí. V aromaterapii a kosmetice se používají plody, zejména oplodí (kůra), a to jak pro extrakci lisováním za studena, tak destilaci. Olej z citroníku je běžně používán jako dezinfekční prostředek a má podobně jako citronová šťáva antiseptické, proti-infekční, antivirové a protizánětlivé účinky. Oblíbený je v podzimních a zimních obdobích a to jako pomůcka na nachlazení, infekce dýchacích cest, angíny. Více v našem miniseriálu.

Levandule lékařská - éterický olej (Lavandula angustifolia)
Levandule (Lavandula) je malý, vytrvalý polokeř z čeledi hluchavkovitých, původně pocházející ze Středozemí. Tradičně se pěstuje ve francouzské Provence, ale lze ji úspěšně pěstovat kdekoliv v teplém a suchém podnebí. Levandule patří k neoblíbenějším bylinkám a je i jedním ze symbolů aromaterapie. V minulosti tak byla používána jako osvěžovač vzduchu, na provonění prádla, jako ochrana před hmyzem, zejména proti molům apod. Sušené květy se pak úspěšně používají na přípravu čaje či jako náplň spacích a relaxačních polštářků, případně vonných sáčků. Více v naší minisérii.

Šalvěj lékařská a další druhy (Salvia)
Šalvěj (Salvia) je rod velmi aromatických obvykle vytrvalých bylin, polokeřů a keřů čítající stovky druhů. Šalvěj různých druhů lze nalézt prakticky po celém světě, jak v tropických, subtropických, tak mírných oblastech. Najdete zde základní informace o těchto druzích: Šalvěj lékařská (Salvia officinalis), Šalvěj bílá (Salvia apiana), Šalvěj černá (také purpurová; Salvia mellifera), Šalvěj muškátová (Salvia sclarea), Šalvěj hispánská (Salvia hispanica). Více v naší minisérii.

Borovice lesní - éterický olej (Pinus sylvestris)
Borovice lesní (Pinus sylvestris) je jehličnatý strom různého vzhledu (dle podmínek) vyskytující se přirozeně v severní části Evropy a Asie. V aromaterapii se používá jak jehličí, tak i dřevo a EO jsou získávány parní destilací. Vůně je dřevitá, balzamovitá a příjemně citrusová. Od pradávna bylo vykuřování borovicí používáno pro léčení dýchacích cest, tedy při kašli, nachlazení, bronchitidě, zápalu plic a dalších zánětů. Rozpouští hlen, usnadňuje vykašlávání, má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Více v naší minisérii.

Cedr - éterický olej i cedrové dřevo k vykuřování (Cedrus)
Cedry jsou horské dlouhověké jehličnany mohutného vzrůstu, významnější jsou tři druhy - Cedr libanonský (Cedrus libani, Libanon, Sýrie, Turecko), Cedr himálajský (Cedrus deodara; Pákistán, Indie, Nepál, Čína) a Cedr atlantský (Cedrus atlantica; Maroko, Alžírsko). V aromaterapii se používá jak esenciální olej z cedrové dřeva (zejména atlantský), tak i samotné dřevo stromu pro vykuřování (himalájský). Více v naší minisérii.

Palo Santo - svaté či posvátné dřevo nejen pro očistu
Palo santo, někdy také označované jako svaté (posvátné) dřevo, je dřevo získané ze stromů rodu Březule (konkrétně Bursera graveolens; někdy též pod shodným názvem najdeme ale i dřevo z Bulnesia sarmientoi - vera/verawood). Dřevo se obvykle používá pro výrobu vykuřovacích tyčinek/dřívek (případně třísek a hoblin), případně kadidel a jako esenciální olej. Na fyzické úrovni pomáhá při odstranění stresu, napětí, smutku a dalších emocionálních disbalancí. Na energetické úrovni je používáno k harmonizaci energií, odstranění negativních energií, případně entit ("zahánění zlých duchů"). Více v našem miniseriálu.