Šalvěj lékařská a další druhy (Salvia)

Šalvěj (Salvia) je rod velmi aromatických obvykle vytrvalých bylin, polokeřů a keřů čítající stovky druhů. Šalvěj různých druhů lze nalézt prakticky po celém světě, jak v tropických, subtropických, tak mírných oblastech. 

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) = nejznámější léčivka

V Evropě nejužívanější druh, jde o silně aromatickou rostlinu polokeřovitého vzhledu výšky 30-70cm. Tento druh je od starověku používán jako léčivá bylina i jako koření. V ayurvédě je bylinou lepší nálady a povzbuzení ducha. Šalvěj má protiinfekční, antibakteriální a protizánětlivě účinky. Nejčastěji je užívána na problémy s dýchacími cestami, záněty a infekce, ženské problémy, na psychické obtíže a emoční nerovnováhu. Výplachy šalvějí se osvědčily při zánětech zubů, dásní, bolesti v krku, příznivé účinky může mít na astma, bronchitidu, angínu. Pomáhá zažívání, podporuje vylučování žluče, brání nadýmání. V minulosti byla šalvěj používána na infekce, virová onemocnění i plísně, ve formě obkladů na hojení ran.
 

Šalvěj bílá = očista vykuřováním 

Šalvěj bílá (Salvia apiana) je vytrvalý stálezelený polokeř z jihozápadu USA a Mexika, který je hojně používán indiánskými kmeny jednak (ve formě plodů) jako přísada do jídel, jednak jako součást spirituálních tradic a šamanských technik, zejména rituální očisty míst a osob. Šalvěj bílá je považována za jednu z posvátných rostlin a je jednou z nejúčinnějších a nejoblíběnějších bylin používaných při vykuřování. Oblíbená je zejména u šamanů, lze ji použít jak pro očistu prostor, ale i člověka či jiné bytosti. Obecně se používá pro očistu (odstranění negativní energie, prostoru, i těla - nejen fyzického - či rituálních a magických předmětů, anebo zahánění zlých duchů/sil), na ochranu, jako bylina moudrosti (Sage je také v angličtině mudrc), a pro své zklidňující účinky. Šalvěj obecně dezinfikuje, regeneruje, přináší harmonii, klid, na psychické úrovni povznáší ducha, mysl, zklidňuje, odstraňuje negativní pocity. Vhodná i pro duchovní práci, prohloubení meditace, vhledu. Vykuřování šalvějí také pomáhá při dýchacích potížích a infekcích jako jsou angíny, chřipky apod. 

Šalvěj černá = vzácnější obdoba bílé šalvěje  

Šalvěj černá (také purpurová; Salvia mellifera) je menší stálezelený keř vyskytující se v Kalifornii a Mexiku. Používá se obdobně jako bílá šalvěj, vzhledem k jejímu omezenému výskytu však byla používána spíše jako slavnostní, sváteční. Také se z ní v malém množství vyrábí Black Sage med a čaj. Tento druh šalvěje, lidově označovaný jako černý mudrc, doporučujeme využít při očistných rituálech a případně zmírnění bolestí dýchacího nebo trávicího ústrojí. Černá šalvěj se také velmi často míchá do svazků s bílou šalvějí. 

Šalvěj muškátová = "ženský" éterický olej

Šalvěj muškátová (Salvia sclarea) je jednou ze základních rostlin používaných v aromaterapii, neboť její éterický olej obsahuje sclareol, který má podobné vlastnosti jako ženský hormon estrogen. Používá se tedy zejména na ženské zdravotní problémy (úpravu menstruace, v menopauze, vaginální výtoky) a dále na ošetřování kůže, při hojení ran apod. Má také silné stimulační účinky, zvyšuje produkci endorfinů, čímž pomáhá proti depresím a emoční disbalanci, při vyšších dávkách způsobuje až euforii. Šalvěj muškátová má protikřečové a protizánětlivě účinky, je užívána také na problémy s dýchacími cestami, záněty a infekce. 

Šalvěj levandulolistá = šalvěj a levandule v jednom

Šalvěj levandulolistá (španělská; Salvia lavandulifolia) – nízký keř vyskytující se ve Španělsku, používá se stejně jako šalvěj lékařská (obsahuje ale výrazně méně thujonu, čímž je bezpečnější). Opět stabilizuje zejména emoční tělo, pomáhá při depresích, problémech s komunikací, při nadměrném stresu, výkyvech nálady. Jako většina šalvějí může snižovat krevní tlak a regulovat pocení. Má stimulační účinky, vyvolává příjemné pocity, ve vyšších dávkách až euforii. Šalvěj má antiseptické účinky, lze ji použít také při problémech s dýchacími cestami, nachlazení, zánětech dutin apod. 

Šalvěj hispánská = chia semínka

Oblíbená je v poslední době Šalvěj hispánská (Salvia hispanica), pocházející z horských oblastí Střední Ameriky, jejíž plody jsou považovány za superpotravinu ("chia semínka"), neboť mají vysoký obsah bílkovin, vápníku, omega-3 mastných kyselin a ALA kyselin. 

Kontraindikace a bezpečnost použití

Šalvěj (většina druhů) obsahuje mírně toxický THUJON a KAFR - nedoporučuje se používat dlouhodobě a ve vysokých dávkách (zejména jako léčivku při vnitřním použití). Nadměrná dávka může vyvolat neurologické potíže/symptomy jako jsou závratě, halucinace, křeče, zmatenost, neklid, nevolnost či bolesti hlavy.

Nesmí užívat těhotné a kojící ženy! Nevhodné pro malé děti. Nevhodné pro epileptiky. Může mít vliv na činnosti vyžadující plnou pozornost (např.řízení automobilu).

Právní ujednání a upozornění

Na základě nařízení EP a Rady ES č.1924/2006 nesmíme jakožto prodejci uvádět žádná neschválená výživová a zdravotní tvrzení k jednotlivým výrobkům, zejména u potravin a potravinových doplňků. Odkazuje tedy tímto na volně dostupné zdroje. Veškeré informace zde obsažené mají pouze informativní a obecný charakter, který vychází z našich subjektivních zkušeností nebo zkušeností jednotlivých uživatelů produktů, neodpovídáme za správnost a úplnost informací, za jejich přesnost, úplnost, za důsledky spoléhání se na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití těchto informací. Informace obsažené na tomto serveru nebyly schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv, a jsou sdíleny pouze pro vzdělávací a informativní účely. Produkty zde nabízené nejsou léky, ani nejsou učeny na léčbu onemocnění. Postupy a návody zde uvedené v žádném případě nenahrazují lékařskou péči. Neneseme žádnou odpovědnost za Vaše zdraví, neúspěchy při řešení Vašich obtíží nebo škody spojené s používáním aromaterapeutických či jiných zde nabízených produktů. O bezpečném použití se poraďte, zejména patříte-li do skupiny citlivých osob, s lékařem, případně certifikovaným aromaterapeutem.

Doporučené produkty6