Vonné pryskyřice k vykuřování

Vonné pryskyřice se získávají obvykle z dřevin, které ji přirozeně vylučují. Pryskyřice obsahují velké množství éterických olejů a proto používány v aromaterapii, případně je využívána přímo měkká nebo fosilizovaná pryskyřice k vykuřování. Vykuřování je možno provádět jak za účelem očisty prostor nebo osob, pro zvýšení pohody, prohloubení relaxace a meditace, tak i v rámci terapeutických nebo náboženských rituálů.  Pryskyřice palte ideálně ve vykuřovacích miskách, kadidelnicích nebo na uhlíku, nikoliv ale na na slídových plátcích.

Rádce

Kadidlo vykuřovací pryskyřice (Kadidlovník - Boswellia)

Kadidlo vykuřovací pryskyřice (Kadidlovník - Boswellia)

Kadidlo je kaučukovitá aromatická (klejo)pryskyřice, která je získávána ze stromů kadidlovníků (Boswellia). Klasické kadidlo je získáváno nejčastěji z kadidlovníku pravého (Frankincense, Boswellia sacra/carteri), jeho vůně je pak kořenitá, balzamická, mírně sladká a hřejivá. Existují asi čtyři základní druhy kadidel podle stromu, ze kterého je pryskyřice získávána. Více v naší minisérii.


Kopál vykuřovací pryskyřice (Protium copal a další)

Kopál vykuřovací pryskyřice (Protium copal a další)

Termínem KOPÁL jsou obecně označovány pryskyřice z tzv. kopálových stromů, a to jak ve formě "čerstvé pryskyřice", tak fosilizované (subfosilní) pryskyřice. Pryskyřice je stromy přirozeně vylučována, zejména při poranění, a může být tedy sbírána pro další využití. Fosilizovaný kopál je pak v podstatě "nevyzrálý jantar" (není plně zpolymerovaný), má ale některé zajímavé vlastnosti - elastičnost, měkkost, rozpustnost v organických rozpouštědlech (aceton, alkohol). Více v naší minisérii.


Myrha vykuřovací pryskyřice (Myrhovník pravý a další)

Myrha vykuřovací pryskyřice (Myrhovník pravý a další)

Myrha je vzácná pryskyřice s hořkou chutí a mírně sladkou vůní, získávanou z kůry stromu nebo keře rodu Commiphora (myrhovník). Nejkvalitnější myrha je z myrhovníku pravého ze Somálska a Etiopie. Pod názvem myrha (myrrh) je ale často prodávána směs pryskyřic z různých druhů myrhovníku/balzamovníků. Myrha je vynikajícím aromaterapeutickým prostředkem pro očistu prostor, čistí negativní energie, má i protizánětlivé a dezinfekční účinky. Více v naší minisérii.