Myrha vykuřovací pryskyřice (Myrhovník pravý a další)

Myrha je vzácná pryskyřice s hořkou chutí a mírně sladkou vůní, získávanou z kůry stromu nebo keře rodu Commiphora (myrhovník).  Nejkvalitnější myrha je z myrhovníku pravého (Commiphora myrrha) ze Somálska a Etiopie. Pod názvem myrha (myrrh) je ale často prodávána směs pryskyřic z různých druhů myrhovníku/balzamovníků. Vysušená míza krystalizuje ve formě malých průhledných kapek různého zbarvení (od bílé po červenou), a při spalování uvolňuje éterické oleje do ovzduší.  

Myrha je vynikajícím aromaterapeutickým prostředkem pro očistu prostor, neboť uvolňuje velké množství negativních iontů, čistí negativní energie, má i protizánětlivé a dezinfekční účinky.

Její použití je doloženo již ze starověkého Egypta, myrha je také jedním z darů Tří králů (dle Bible). Myrha byla používána také jako balzamovací mast a při chrámových obřadech je používána jako součást kadidel dodnes. 

Díky obsahu éterických olejů má dezinfekční, čistící a uklidňující účinky. Spalováním uvolňuje éterický olej bohatý na ketony, steroly a seskviterpeny do vzduchu, který čistí prostředí a dezinfikuje dýchací cesty. Má spíše uklidňující (až tlumící) účinek, pomáhá proti stresu, shonu, negativním emocím, zlobě, smutku apod. Může tlumit sexuální touhu.

Vůně myrhy je ostrá, pryskyřičná, mírně nahořklá a při jejím pálení vzniká poměrně těžký a hořký kouř. Obecně jej lze považovat za očistný, ochranný, případně spirituální.

Myrha se také přidává do mastí (hojení ran, antiseptický účinek) a zubních past (na záněty dásní, ústní dutiny), je využívána v kosmetických přípravcích. 

Doporučené produkty6