Kadidlo vykuřovací pryskyřice (Kadidlovník - Boswellia)

Kadidlo je kaučukovitá aromatická (klejo)pryskyřice, která je získávána ze stromů kadidlovníků (Boswellia). Klasické kadidlo je získáváno nejčastěji z kadidlovníku pravého (Frankincense, Boswellia sacra/carteri), jeho vůně je pak kořenitá, balzamická, mírně sladká a hřejivá.

Existují asi čtyři základní druhy kadidel podle stromu, ze kterého je pryskyřice získávána. Kromě nejkvalitnějších kadidel z oblasti Somálska, Jemenu, Ománu (kadidlovník pravý, sacra), je kadidlo získáváno ještě v Etiopii (B. papyrifera a B. neglecta) a velmi oblíbené je též kadidlo z Indie - "Indické olibanum" z kadidlovníku pilovitého (Boswellia serrata), které má pak  výrazný citrusový a dřevitý nádech. Vliv na kvalitu má ale mnoho faktorů, včetně půdy nebo způsobu sběru.

Klasický kadidlovník pochází ze dvou míst, a to Arabského poloostrova (Omán, Jemen) a Somálska. Jde o nižší, poloopadavé stromy až keře, a pryskyřice se z nich získává opakovaným nařezáváním jejich kmene nebo větví, kdy rostlina začne vypouštět mízu, která na vzduchu tuhne. Zaschlá pryskyřice má tvar hrudek, krápníků nebo zrn a skládá se převážně z terpenů (cca 70%), polysacharidů a vysoce aromatického éterického oleje (5-7% podíl). Důležitou složkou jsou triterpenické kyseliny - "boswellové kyseliny", které mají silný protizánětlivým účinek, díky němuž byl v arabské medicíně od pradávna používán jako všelék. Podle vědeckých studií má kadidlová pryskyřice psychoaktivní účinky, působí tedy jako antidepresivum.

Kadidlo se nejčastěji kombinuje s myrhou. Kadidlová pryskyřice se používá k přípravě kadidel, vykuřovacích směsí, zubních past, náplastí, mastí a parfémů. 

Obecně napomáhá fyzické a duševní relaxaci, zmírňuje stres, zklidňuje mysl, pomáhá při úzkosti, depresích a nespavosti.  Díky antiseptickým a antibakteriálním vlastnostem je vhodné pro čištění prostor. Doporučujeme zejména pro posvátné obřady, rituály, očistu prostor, případně meditace a práci s energiemi.  Kadidlo je vhodné i na obtíže dýchacího systému, například při kašli a nachlazení, astmatu apod., neboť mj. zpomaluje a prohlubuje dýchání. často je také pro své protizánětlivé účinky používáno při artritidě. Esenciální olej je přidáván do vonných směsí, olejů a koupelových směsí jako uklidňující a tišící prostředek.

Doporučené produkty6