Borovice lesní - éterický olej (Pinus sylvestris)

Borovice lesní (Pinus sylvestris) je jehličnatý strom různého vzhledu (dle podmínek) vyskytující se přirozeně v severní části Evropy a Asie. I v České republice je původním druhem, často je pěstována v hospodářských lesích. Nejčastěji je používána jako palivo nebo technické dřevo, její dřevo je značně "smolnaté", což znamená, že obsahuje hodně pryskyřic.

V aromaterapii se používá jak jehličí, tak i dřevo a EO jsou získávány parní destilací.

Vůně je dřevitá, balzamovitá a příjemně citrusová. Od pradávna bylo vykuřování borovicí používáno pro léčení dýchacích cest, tedy při kašli, nachlazení, bronchitidě, zápalu plic a dalších zánětů. Rozpouští hlen, usnadňuje vykašlávání, má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Lze používat pro očistu a dezinfekci vnitřních prostor. Má také výrazné antirevmatické účinky a je vhodný pro posílení ledvin a močového ústrojí (včetně odstraňování kamenů a písku). Snižuje překrvení či zduření například lymfatického systému nebo pohlavních orgánů.

Oleje se dále používají na kožní problémy jako jsou ekzémy a vyrážky, nicméně EO z borovice může zvyšovat krevní tlak a pokud je již zoxidovaný, dráždí pokožku.

Na energetické úrovni harmonizuje nervový systém, posiluje vůli, sebevědomí, odbourává pocity vinu, smutku a další negativní disbalance.

Je vhodná pro očistu od negativních energií, ať již prostor nebo osob.

Nikdy neužívejte vnitřně!

Právní ujednání a upozornění

Na základě nařízení EP a Rady ES č.1924/2006 nesmíme jakožto prodejci uvádět žádná neschválená výživová a zdravotní tvrzení k jednotlivým výrobkům, zejména u potravin a potravinových doplňků. Odkazuje tedy tímto na volně dostupné zdroje. Veškeré informace zde obsažené mají pouze informativní a obecný charakter, který vychází z našich subjektivních zkušeností nebo zkušeností jednotlivých uživatelů produktů, neodpovídáme za správnost a úplnost informací, za jejich přesnost, úplnost, za důsledky spoléhání se na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití těchto informací. Informace obsažené na tomto serveru nebyly schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv, a jsou sdíleny pouze pro vzdělávací a informativní účely. Produkty zde nabízené nejsou léky, ani nejsou učeny na léčbu onemocnění. Postupy a návody zde uvedené v žádném případě nenahrazují lékařskou péči. Neneseme žádnou odpovědnost za Vaše zdraví, neúspěchy při řešení Vašich obtíží nebo škody spojené s používáním aromaterapeutických či jiných zde nabízených produktů. O bezpečném použití se poraďte, zejména patříte-li do skupiny citlivých osob, s lékařem, případně certifikovaným aromaterapeutem.

Image by pitinhs from Pixabay

Doporučené produkty2