Cedr - éterický olej i cedrové dřevo k vykuřování (Cedrus)

Cedry jsou horské dlouhověké jehličnany mohutného vzrůstu, významnější jsou tři druhy -  Cedr libanonský (Cedrus libani, Libanon, Sýrie, Turecko), Cedr himálajský (Cedrus deodara; Pákistán, Indie, Nepál, Čína) a Cedr atlantský (Cedrus atlantica; Maroko, Alžírsko). 

V aromaterapii se používá jak esenciální olej z cedrové dřeva (zejména atlantský), tak i samotné dřevo stromu pro vykuřování (himalájský). 

Jeho vůně je zemitá a dřevitá, spíše MUŽSKÁ, ale pocitově jde o vůni jemnou, lehkou. 

Výborný repelent, jeho aromatická vůně hmyz odpuzuje, často se používá proti molům.

Cedr byl odpradávna považován za posvátný strom s ohromnou silou a proto jsou cedrovému dřevu přičítány zejména posilující, očistné, ochranné a harmonizační vlastnosti. Posiluje sebevědomí, odvahu, vytrvalost, napomáhá na energetické úrovni realizaci záměrů, úspěchu a bohatství.  
 
Jako éterický olej je používán zejména na kožní problémy (akné, dermatitida), a to přímo neředěný. Obdobně může pomoci při padání vlasů, problémy s lupy apod.

Obecně pomáhá štěpit tuky a má příznivý vliv na oběh lymfy, hodí se tedy při celulitidě, proti otokům, na masáže. 


Image by Hans Braxmeier from Pixabay

Právní ujednání a upozornění

Na základě nařízení EP a Rady ES č.1924/2006 nesmíme jakožto prodejci uvádět žádná neschválená výživová a zdravotní tvrzení k jednotlivým výrobkům, zejména u potravin a potravinových doplňků. Odkazuje tedy tímto na volně dostupné zdroje. Veškeré informace zde obsažené mají pouze informativní a obecný charakter, který vychází z našich subjektivních zkušeností nebo zkušeností jednotlivých uživatelů produktů, neodpovídáme za správnost a úplnost informací, za jejich přesnost, úplnost, za důsledky spoléhání se na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití těchto informací. Informace obsažené na tomto serveru nebyly schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv, a jsou sdíleny pouze pro vzdělávací a informativní účely. Produkty zde nabízené nejsou léky, ani nejsou učeny na léčbu onemocnění. Postupy a návody zde uvedené v žádném případě nenahrazují lékařskou péči. Neneseme žádnou odpovědnost za Vaše zdraví, neúspěchy při řešení Vašich obtíží nebo škody spojené s používáním aromaterapeutických či jiných zde nabízených produktů. O bezpečném použití se poraďte, zejména patříte-li do skupiny citlivých osob, s lékařem, případně certifikovaným aromaterapeutem.

Doporučené produkty2