Levandule lékařská - éterický olej (Lavandula angustifolia)

Levandule (Lavandula) je malý, vytrvalý polokeř z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), původně pocházející ze Středozemí. Tradičně se pěstuje ve francouzské Provence, ale lze ji úspěšně pěstovat kdekoliv v teplém a suchém podnebí. Existuje několik vyšlechtěných odrůd (i různě barevných), u nás je je obvykle pěstována levandule úzkolistá (též lékařská; Lavandula angustifolia). 

Levandule patří k neoblíbenějším bylinkám a je i jedním ze symbolů aromaterapie. Používání levandule je doloženo již ze starého Říma, a to jak při koupelích, tak proti kašli či v kuchyni. Jde o silně aromatickou bylinu, jejíž vůně i po usušení přetrvává velmi dlouhou dobu.  V minulosti tak byla používána jako osvěžovač vzduchu, na provonění prádla, jako ochrana před hmyzem, zejména proti molům apod. Sušené květy se pak úspěšně používají na přípravu čaje či jako náplň spacích a relaxačních polštářků, případně vonných sáčků.     

Zpracovávají se zejména květy, které obsahují velký podíl tříslovin (až 10%) a silic s několika významnými terpeny (až 3%, zejména linaloon, linalyacetát, borneol a geraniol), velmi často se ale sežezává a suší celá kvetoucí nať. Obecně se levandule využívá do koupelí, při hygieně (mýdla), v kuchyni (levandulový cukr, ocet, provensálské koření, nápoje apod.), jako repelent (sáčky proti molům), dekorace (sušené bylinky), v bylinkových směsích a čajích, a v neposlední řadě v aromaterapii.


Účinky levandule a její uplatnění (bylinkář - vnitřní použití)

- velmi vhodná na obtíže nervového původu, nespavost, neklid, úzkostné poruchy, třes,
- antidepresivní účinek, sedativum, "zlepšuje náladu",
- bolesti hlavy, migrény, návaly a hysterie, zmírňuje menstruační bolesti,
- má vliv na krevní oběh/tlak, dokáže zklidnit tep a snižovat krevní tlak,
- podporuje trávení, uklidňuje zažívání (uvolňuje hladké svalstvo), má mírné močopudné účinky,
- má protikřečové účinky, podporuje tvorbu žluči (lepší trávení tuků), proti nadýmání, podporuje činnost jater a žlučníku, 
- vhodná pro dýchací potíže a nemoci z nachlazení, zejména záněty průdušek, dutin, angíny, chřipky, rýmu.


Účinky levandule a její uplatnění (aromaterapie - zevní použití)

Kromě výše uvedeného jsou éterické oleje levandule vhodné:
- při poranění, jako dezinfekce i jako podpůrný prostředek hojení (hnisavé rány, záněty, popáleniny, po bodnutí hmyzem),  
- při zhmoždění svalstva, zánětech nervů, revmatismu,dně, poraněních kloubů,
- pro zklidnění a očistu pokožky (i po opalování), pomáhá při nejrůznějších mykózách, akné, ekzémech, hojení jizev, 
- na relaxaci, zklidnění a lepší spánek, při koupelích a masážích na uvolnění těla (i mysli).

Kontraindikace a upozornění

Levandule může zvyšovat účinek některých antidepresiv nebo sedativ.

Nedoporučuje se 2-3 dny před operací.

Těhotné ženy by neměly levanduli užívat.

Při častém používání může vést k přecitlivělosti.

Vyšší dávky mohou způsobit omámení a ovlivňovat koncentraci.

Pokud dojde k alergické reakci na kůži, ihned přestaňte používat.

Pozor v případě, že máte nízký tlak - levandule krevní tlak může ještě snížit (zejména tedy při vnitřním použití).

Schválená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU

  • Normální trávení - relaxace (Digestive comfort - relaxation)
  • Spánek (Helps to find a better sleep)
  • Relaxace - spánek (Relaxation - sleep) 

Image by Hans Braxmeier from Pixabay

Právní ujednání a upozornění

Na základě nařízení EP a Rady ES č.1924/2006 nesmíme jakožto prodejci uvádět žádná neschválená výživová a zdravotní tvrzení k jednotlivým výrobkům, zejména u potravin a potravinových doplňků. Odkazuje tedy tímto na volně dostupné zdroje. Veškeré informace zde obsažené mají pouze informativní a obecný charakter, který vychází z našich subjektivních zkušeností nebo zkušeností jednotlivých uživatelů produktů, neodpovídáme za správnost a úplnost informací, za jejich přesnost, úplnost, za důsledky spoléhání se na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití těchto informací. Informace obsažené na tomto serveru nebyly schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv, a jsou sdíleny pouze pro vzdělávací a informativní účely. Produkty zde nabízené nejsou léky, ani nejsou učeny na léčbu onemocnění. Postupy a návody zde uvedené v žádném případě nenahrazují lékařskou péči. Neneseme žádnou odpovědnost za Vaše zdraví, neúspěchy při řešení Vašich obtíží nebo škody spojené s používáním aromaterapeutických či jiných zde nabízených produktů. O bezpečném použití se poraďte, zejména patříte-li do skupiny citlivých osob, s lékařem, případně certifikovaným aromaterapeutem.

Doporučené produkty6