Vonný vosk do aromalamp

Vonný vosk, ať již parafínový nebo palmový se používá v aromalampách, elektrických ohřívačích vosku či jen volně ložený, k provonění a osvěžení interiéru. Vosky jsou výbornou alternativou k vonným svíčkám, ale také k vonným olejům. Vonné vosky se stávají stále populárnějším doplňkem do domácnosti, a to díky jejich schopnosti vytvořit příjemnou a voňavou atmosféru. Ať již se jedná o intimní večer, meditační chvilku nebo prostě jen o relaxaci po dlouhém dni, vonné vosky přidávají nádech luxusu do každého okamžiku.

Ačkoliv jsou vonné vosky poměrně novým prvkem v oblasti domácí aromaterapie, jejich kořeny sahají daleko do historie. Vonné esence a oleje byly od nepaměti používány k vytváření příjemné atmosféry, terapii a také k obřadním a rituálním účelům. Vosky jsou pak moderní evolucí těchto starodávných tradic, kdy spojují přírodní vůně s voskovou základnou pro intenzivnější a dlouhodobější provonění interiéru a také pro a snazší manipulaci.

Vosky se vyrábějí v různých formách a velikostech, od tvarovaných kousků, které se umístí do klasické aromalampy, až po voskové tyčinky, které lze jednoduše přidat do misky elektrického ohřívače vosků. Co se týče vůní, zde jsou možnosti téměř nekonečné. Můžete si vybrat od klasických vůní jako je levandule a vanilka, až po exotické směsi s ostrou kořeněnou vůní či volit jejich kombinace. 

Klasické keramické ohřívače vosků jsou v podstatě aromalampy, většinou vyšší. Volte pokud možno hladkou aroma lampu, budou se Vám lépe odstraňovat zbytky vonných vosků. Elektrické ohřívače jsou pohodlnou volbou pro opakované tavení vonných vosků s velmi jednoduchou a bezpečnou obsluhou.   

Použití vonných vosků

Tvarované vosky nejsou jen krásnou ozdobou a způsobem, jak provonět Váš domov, ale jejich využití je mnohem širší a flexibilnější, než by se mohlo zdát na první pohled. Přinášíme Vám několik nápadů, jak je můžete prakticky využít.

Aromaterapie
Vonné vosky jsou jednou z oblíbených cest k aromaterapii. Různé vůně mají různé účinky na naši psychiku a tělesnou pohodu, například vosk s vůní levandule Vám pomůže relaxovat, zatímco vosk s esencí citrusů Vás povzbudí. Stačí si vybrat správnou vůni podle své aktuální nálady nebo potřeby.

Meditace a duchovní praxe
Mnoho lidí používá vonné vosky jako doplněk k meditačním a duchovním seancím. Vůně jako olibanum, pačuli nebo santalové dřevo vytvářejí ideální atmosféru pro hlubokou meditaci nebo jógu.

Osobní wellness a relaxační rituály
Pokud máte za sebou (anebo ještě před sebou) těžký den, vyberte si jeden z přírodních vonných vosků, nechte jej tavit a dopřejte si relaxační koupel. Vonné vosky mohou zpříjemnit i Vaše osobní wellness rituály, například vosk s vůní růže je ideální pro romantickou atmosféru, zatímco vosk s vůní mořského vánku Vám připomene dovolenou u moře.

Posílení koncentrace a tvořivosti
Některé vůně, jako je máta nebo eukalyptus, jsou známé svými schopnostmi podporovat koncentraci a mentální svěžest. Pokud pracujete z domova nebo potřebujete kreativní inspiraci, může Vám vůně vosku s přírodním esenciálním olejem pomoci mysl posílit a správně zacílit.

Jak vidíte vonné vosky mohou být použity při mnoha příležitostech, ať již individuálně, v páru, nebo dokonce při společenských událostech. Vždy si však vybírejte kvalitní produkty, které jsou vyrobeny z přírodních surovin, aby jejich efekt byl co nejvyšší. 

Druhy vosků podle materiálu 

Podívejme se na některé z nejběžnějších typů vosků a jejich výhody a nevýhody.

Parafínový vosk 
Parafínové vosky jsou nejběžnějším typem používaným zejména při výrobě svíček. 

(+) vynikající schopnost uchovávat vůni
(+) rychlé rozpouštění esenciálních olejů
(+) nízká cena
(-) vyrábějí se z ropy (neobnovitelný zdroj)
(-) mohou obsahovat různé chemické až toxické látky
(-) má tendenci vytvářet černý kouř

Sojový vosk
Sojové vosky jsou v posledních letech stále populárnější a to jako zdravější a ekologická alternativa ke klasickému parafínu. 

(+) biologicky rozložitelný materiál,  obnovitelný zdroj
(+) nízká teplota tání, což prodlužuje dobu hoření
(+) většinou nealergenní
(-) vyšší cena ve srovnání s parafínem
(-) méně stabilní materiál

Včelí vosk
Včelí vosk je jedním z nejstarších a nejtradičnějších materiálů pro výrobu svíček a vonných vosků.

(+) biologicky rozložitelný materiál, ekologický
(+) přírodní antibakteriální vlastnosti
(+) vytváří čistý a dlouhotrvající plamen
(-) vysoká cena
(-) může způsobovat alergické reakce
(-) hůře dosažitelný, omezená produkce


Palmový vosk

Palmové vosky jsou další alternativou k parafínovým voskům. Jsou vyráběny z přírodního palmového oleje.

(+) vynikající schopnost uchovávat vůni
(+) přirozeně vysoce tuhé skupenství 
(+) vytváří krásně texturovaný povrch
(-) etické a environmentální problémy a obavy spojené s výrobou palmového oleje
(-) vyšší cena ve srovnání s parafínem
(-) může být méně stabilní

Nyní, když znáte výhody jednotlivých typů vonných vosků, je čas si vybrat ten pravý pro Vás. Ať již parafínový, sojový, včelí nebo palmový vosk, každý z nich nabízí unikátní výhody, které mohou obohatit Vaši osobní aromaterapeutickou praxi. Tak který si vyberete? Různorodost je přeci kořením života.

Návod k použití aromalamp s vonnými vosky 

Vosk nebo jeho část vložte do misky aromalampy (bez vody) a pod miskou zapalte čajovou svíčku. Vosk se během několika minut úplně rozpustí. Vosk vydrží poměrně dlouhou dobu, samotný se prakticky neodpařuje, pouze slábne intenzita vůně (obsažených esencí). Po vyhoření vosk opět ztuhne a je možno jej použít opakovaně. Potřebujete-li vosk plně odstranit, vložte misku nebo celou aromalampu do mrazáku, vosk se následně lehce vyloupne. Podle typu misky lze často vosk jednoduše "vyloupnout" i při běžném zchladnutí.

Aromalampa nesmí zůstat bez dozoru, jedná se o práci s otevřeným ohněm! Aromalampa musí stát na rovném, nehořlavém, stabilním povrchu. Zamezte jejímu možnému pádu nebo shození. Nepoužívejte svíčku a aromalampu v blízkosti hořlavých předmětů. Nepoužívejte v průvanu, mohlo by dojít k vnesení hořlavých předmětů nebo částí. Plamen svíčky vždy uhaste, nesfoukávejte. Hořící svíčku nepřenášejte, ani s ní nepohybujte. Dbejte na to, aby se do vosku svíčky nedostalo cizí těleso. Chraňte před dětmi a domácími zvířaty. Na arolampu v provozu nesahejte, hrozí popálení.

Údržba klasické aromalampy

Po použití aromalampy ji důkladně umyjte, nejlépe vlažnou vodou, přírodním mýdlem, případně čas od času octovou vodou. Pokud došlo k přepálení a připečení zbytků v odpařovací misce, důkladně je odstraňte, například lihem. 

Návod k použití elektrického ohřívače vonných vosků 

Zvolte přiměřené množství vonného vosku a vložte jej na tavnou misku elektrického ohřívače. Nepřidávejte žádné další ingredience, jako je voda nebo oleje. Připojte ohřívač k elektrické síti a zapněte jej. Vonné vosky se v nahřívací misce rozpustí a začnou do vzduchu uvolňovat vůni. Pokud se vůně již neuvolňuje, vypněte ohřívač, nechte vychladnout, jemně odstraňte zbytky vosku a v případě potřebu misku umyjte. 

Najdete pod tématy: vonné vosky do aromalampy, parafínové vosky, palmový vosk, vonné vosky, aroma vosky, vonný vosk, sójový vosk. 

Vonné vosky najdete i u nás

Doporučené produkty2