Šungit - uhlíkový zázrak?

Šungit (шунгит, shungit, čertův kámen) je prastará uhlíková hornina, nacházející se na jediném známém místě na Zemi - v ruské Karélii. Název pak získala podle místa prvního nálezu v této oblasti - karelské vesnice Šuňga. Stáří horniny se odhaduje na 2 miliardy let. 

Šungit má velmi zajímavé složení, molekulární strukturu i vlastnosti. Mnohokráte byla prokázána celá řada jeho unikátních vlastností, nicméně o jeho původu se vedou dlouhodobě spory, a je mu dokonce přičítám mimozemský původ. Obsahuje celou řadu prvků, ale nejdůležitější je samozřejmě uhlík (C), zejména v jeho nekrystalické formě tzv. fullerenů. Právě fullereny dávají šungitu jeho úžasné vlastnosti (a jsou také nacházeny v místech dopadů meteoritů, odtud předpoklad, že jde o horninu z kosmu). Technicky jde o speciálně uspořádané atomy uhlíku v 5-ti a 6-ti úhelníkové struktuře uzavřené do specifického tvaru, například koule, čímž je dosaženo mimořádné odolnosti šungitu vůči vnějším vlivům. Fullereny jsou intenzivně zkoumány, a za jejich studium byla dokonce v roce 1996 udělena dvěma vědcům Nobelova cena za chemii. Fullereny lze vyrobit i uměle, jde však o značně nákladný proces.

Šungit je považován za "zázračný kámen", a nejspíše právem. Jde o velmi silný "čistič". Na fyzické/fyzikální úrovni absorbuje celou řadu škodlivin (například z vody), na energetické úrovni pak mění energeticko-informační strukturu, ruší elektrosmog, harmonizuje (nabíjí) prostředí. Také je využíván jako ochranný prostředek. 
  
Šungit se vyskytuje ve dvou odlišných kvalitách (běžný a elitní šungit).

Běžný šungit

Běžné výrobky jako je šungitová drť, pyramidy, destičky apod. jsou vyráběny ze základního šungitu s cca 30% obsahem uhlíku. Běžný šungit má sytě šedou či černošedou barvu, jeho povrch je mírně pórovitý a může obsahovat žilky nebo stopy jiných minerálů.

Šungit ŠPINÍ (podobně jako uhlí - je to přeci uhlík), nejedná se o vadu!

Tato forma se používá zejména pro základní úpravu vody ("šungitová voda"). Hornina má dobré absorpční vlastnosti, lze ji připodobnit k aktivnímu uhlí - je sice méně účinná při mechanickém působení, má ale i doposud neprozkoumaný účinek na energetické úrovni. Tyto vlastnosti jsou využívány pro odstraňování mechanických i organických nečistot ve vodě (bakterie, těžké kovy, ropu, pesticidy apod). 

Elitní šungit

Kromě základního šungitu je znám i tzv. elitní šungit, který má obsah uhlíku nejméně 90%. Jedná se o vzácný šungit vyskytující se v základní hornině v jakýchsi hnízdech či žilkách a je těžen ručně. Elitní šungit má výrazně kovový vzhled, je hladký a má typický lasturovitý lom. Prodává se pouze neopracovaný ve formě vytěžených kousků a je poměrně drahý.

Výrobky ze šungitu lze zakoupit ve dvou formách - a to ve formě leštěného a neleštěného šungitu.

Neleštěný šungit

Šungit v neleštěné podobě má sytě šedou či černošedou barvu, jeho povrch je mírně pórovitý a může obsahovat žilky jiných minerálů. Drť se získává buď drcením vytěžené horniny na menší kusy, častěji se pak z ekonomických důvodů používá přímo vytěžený štěrk. Je využíván zejména pro výrobu nejrůznějších dekoračních předmětů, ochranných amuletů a energetických zářičů, například ve formě šungitových pyramid. Dle zkušeností uživatelů pohlcuje elektromagnetický smog a ruší geopatogenní zóny, je tedy využíván jako odrušovač škodlivého záření z elektrických přístrojů nebo pro harmonizaci prostředí. Leštěný šungit je pak také používán na přípravu šungitové vody, ovšem jiným způsobem a je zde využívána zejména schopnost měnit energetickou mřížku vody (změna energeticko-informační struktury, nabíjení pozitivní energií, odstranění "paměti vody").     

Leštěný šungit

Leštěný šungit je vždy černý a jsou na něm patrné příměsi, zejména křemene (zrnka, skvrny, žilky apod). Je využíván zejména pro výrobu nejrůznějších dekoračních předmětů, ochranných amuletů a energetických zářičů, například ve formě šungitových pyramid. Dle zkušeností uživatelů pohlcuje elektromagnetický smog a ruší geopatogenní zóny, je tedy využíván jako odrušovač škodlivého záření z elektrických přístrojů nebo pro harmonizaci prostředí. Leštěný šungit je pak také používán na přípravu šungitové vody, ovšem jiným způsobem a je zde využívána zejména schopnost měnit energetickou mřížku vody (změna energeticko-informační struktury, nabíjení pozitivní energií, odstranění "paměti vody").     

Využití šungitu

Známé je využití šungitu při úpravě vody, a to i na průmyslové úrovni (vodárny, nemocnice apod) - šungitová voda.

Šungit je ale také používán jako součást obkladů/zábalů nebo mastí, šungitové masti a krémy jsou doporučovány na otoky, záněty, bolesti svalů i kloubů, artritidu, záněty nervů, akné a problematickou pleť, proleženiny apod. Může pomáhat s lupy a zlepšovat kvalitu vlasů, je možno připravit šungitovou koupel. Ohřátá šungitová voda je také často aplikována ke kloktání a výplachům při nachlazení, angíně, problémech s dásněmi nebo zuby. 

Opracovaný (tvarovaný leštěný i neleštěný) šungit je ideálním odrušovačem elektrosmogu, ochranným předmětem nebo harmonizátorem vody (pyramidální šungitová voda).

Další články a videa

Příprava šungitové vody

Doporučené produkty4